Wiedza na temat tego schorzenia jest nadal niewielka. Osoby, które nie interesują się wiele zdrowiem, żywieniem i funkcjami organizmu, może nie zdawać sobie sprawy z tego, że pojawiające się nawet od czasu do czasu określone dolegliwości mogą być powodowane przez zbyt duże stężenie histaminy we krwi. Najczęściej bowiem nie są to objawy, które budzą niepokój, ale są traktowane bardziej jako chwilowe niedyspozycje lub też są kojarzone z zupełnie innymi okolicznościami.
Na nietolerancję histaminy (HIT) szczególnie narażone są kobiety po 40.roku życia, ale dolegliwość ta dotyka także mężczyzn, dzieci i młodzież. Jednym z czynników, które wpływają na rozwój nietolerancji histaminy, jest choroba Leśniowskiego-Crohna. Powoduje ona niedobór enzymu odpowiedzialnego za rozkładanie nadmiaru histaminy w jelicie cienkim, czyli diaminooksydazy (DAO).
Jakie są objawy HIT?
- wodnisty katar
- nawracające się infekcje dróg oddechowych
- problemy skórne (dermatozy), zaczerwienienie i/lub świąd skóry twarzy
- suchy, uciążliwy kaszel
- bóle głowy, często migreny
- biegunki
- zgaga
- duszności
- omdlenia
- przyspieszona akcja serca
- dyskomfort w żołądku i jelitach
- u kobiet dodatkowo bolesne miesiączki
- trudności z zasypianiem
Diagnoza HIT
Diagnostykę nietolerancji histaminy powinno się wykonać, kiedy mimo typowych dla alergii dolegliwości, wykonane testy są ujemne. Zazwyczaj robi się skórny test punktowy z histaminą +50 (TPH50) oceniany do 50 minut. Najbardziej miarodajne jest natomiast badanie krwi, w którym oznacza się aktywność enzymu DAO.
Dodatkowe badania
- witamina B6 (pirydoksyna) w surowicy
- miedź w surowicy
- cynk w surowicy
- badanie dysbiozy
- diagnostyka w kierunku SIBO
Jakie produkty można spożywać przy nietolerancji histaminy?
- ZBOŻA I PSEUDOZBOŻA: kasza jaglana, kasza gryczana, amarantus, płatki jaglane, płatki gryczane, otręby gryczane, jagło (ekspandowane proso), płatki quinoa, quinoa, popping (ekspandowany amarantus), bezglutenowe płatki owsiane, miłka abisyńska (teff)
- WARZYWA surowe, grillowane, pieczone, duszone, gotowane: sałata maślana, sałata radicchio, sałata rzymska, burak, kalarepa, cykoria, czosnek, cebula, cukinia, dynia, marchew, kabaczek, patison, jarmuż, kapusta biała, kapusta czerwona, kapusta pekińska, brukselka, brokuł, kalafior, rzodkiewka, biała rzodkiew, seler korzeniowy, kalarepa, topinambur, rabarbar, pieczarki, koper włoski, por, szparagi, pasternak, kiełki oprócz sojowych
- ziemniaki, bataty
- STRĄCZKI: ciecierzyca, fasola – suche ziarno przeznaczone do gotowania, sporadycznie puszka, lepiej w słoiku
- OWOCE: wszystkie oprócz bananów, papai, śliwek, gruszki, cytrusów, kiwi, ananasów, truskawek, mogą być także mrożone
- ZIARNA, NASIONA: pestki dyni, nasiona, chia, blanszowane migdały, ziarna lnu, mak, sezam, słonecznik
- kukurydza, również fioletowa
- NABIAŁ: jogurt naturalny, serek typu cottage
- RYBY: o białym mięsie (grenadier, halibut, mintaj, sola, sandacz, dorsz), tylko świeże (ryby stare, źle przechowywane będą miały histaminę), mrożone na kutrze (są oznaczenia)
- MIĘSO: wszystkie oprócz wieprzowiny, konserw, produktów peklowanych, suszonych, fermentowanych i marynowanych
- TŁUSZCZE: oleje roślinne oprócz tych tłoczonych z orzechów
- JAJA
- PRZYPRAWY – wszystkie oprócz: octu winnego i jabłkowego, curry (i wszystkich oddzielnych, które wchodzą w jego skład: imbir, kolendra, imbir, czosnek, chili, pieprz, cynamon, goździki, gałka muszkatołowa, kardamon i kminek), anyżu, sosu sojowego (zamiast niego – sos tamari)
Wymieniam tutaj te, które można spożywać. Reszta nie istnieje dla HIT-owców.
Po więcej zapraszam do współpracy!