Pytanie o spożywanie wszelkich ciast, ciastek i ciasteczek jest mi zadawane najczęściej. Słodycze stanowią najchętniej podejmowany temat dietetyki, a jednocześnie najmniej chętnie przez tych, którzy chcą zmienić swoją masę ciała – dokładniej – obniżyć albo borykają się z insulinoopornością, czy cukrzycą. Jak to jest? Jak najlepiej postępować i czy naprawdę nie można jeść ciastek?
Oczywiście, że można jeść ciastka. Wszystko zależy jednak od tego, jak często, w jakiej ilości i czy oprócz nich odżywiamy się zdrowo. Równowaga węglowodanowa, bo to o nią także chodzi jeśli mówimy o dbałości o zdrowie z pewnością musi być zachowana, by móc sprawnie i bez większej szkody spożyć swój smakołyk. Przykładowo, jeśli I śniadanie jest wytrawne, np. jajka sadzone z warzywami i ziołami, II jest słodsze – owoce, a obiad składa się z białka (mięsa, ryb, czy owoców morza) i warzyw, na podwieczorek z powodzeniem można spałaszować ciasteczko. Jego wartość energetyczna powinna wynosić maksymalnie 250kcal w porcji, by z kolei zjeść pożywną kolację, np. risotto lub pieczone warzywa korzeniowe z rybą.
Słodkości najkorzystniej przyrządzać samodzielnie, w domu, wiedząc z czego je komponujemy. Nie oznacza to pewności, że taki wypiek jest zdrowy, bo także może zawierać mnóstwo białego cukru, mąki i proszku do pieczenia, ale tu z kolei warto pamiętać o dobrej jakości składników i szukać takich rozwiązań (receptur), które będą jak najprostsze i jak najbardziej bezpieczne.
Jeśli na uwadze mamy swoją sylwetkę, wiemy, że dwa ciastka za dużo w tygodniu oznaczają kg w górę, oznacza to, że musimy zmienić coś innego: posiłki w ciągu dnia, poziom aktywności ruchowej lub… ciastko! Lubicie te z kremem? Wybierajcie kremy jogurtowe albo odejmijcie nieco. Przepadacie za eklerem? Podzielcie się nim z przyjaciółką, a gdy oddalibyście życie za smak wuzetki…dajcie jej honorowe miejsce i pozwólcie sobie na dyspensę z jej udziałem przy jakiejś naprawdę ważnej okazji. Beza jest równie smaczna bez kremu, a sernik bez rodzynek. Robimy co możemy, w kierunku „uszczuplenia”. Wybierajcie sobie jeden dzień, a nawet dwa dla ciastka, ale tylko te dwa. Zjedzenie go przyniesie Wam wtedy jeszcze więcej przyjemności!
W przypadku, gdy poszalejecie z tymi ciasteczkami, zawsze pamiętajcie o sporządzeniu naparu z kopru włoskiego, rumianku, kolendry czy szałwii. Przy problemach z glukozą we krwi – morwą białą. Napar powinien być zawsze ciepły. Zioła pomogą nieco zniwelować uczucie ciężkości żołądka i będą pomocne w strawieniu tych wszystkich cukrów i tłuszczów. Kolejnym zapobiegnięciem ewentualnych, zbędnych kilogramów, jest zwiększona aktywność fizyczna.
Comments are closed.