Wzmacnia odporność i ma wpływ na produkcję krwinek czerwonych. Kwas foliowy dba o dobry nastrój i wspomaga redukcję skutków, jakie niesie stres. Od niego mogą zależeć: pamięć, koncentracja, jasność myślenia. Dlatego nie lekceważmy go, zadbajmy o jego dobre dostarczenie i uzupełniajmy jego niedobory.
Czy kwas foliowy potrzebny jest tylko w ciąży?
Chociaż powszechnie nazywany jest „witaminą ciążową”, kwas foliowy nie jest potrzebny tylko kobietom przed ciążą i w czasie jej trwania. I co więcej – nie tylko kobietom! Faktem jest na pewno, że każda kobieta w wieku produkcyjnym powinna szczególnie zadbać o kwas foliowy w swoim stylu żywienia, w tym suplementacji. Ale chcę tylko zaznaczyć, że dla mężczyzn witamina B9 (inna nazwa kwasu) jest równie potrzebna.
Gdzie znajduje się kwas foliowy?
Kwas foliowy znajdziemy w warzywach liściastych – stąd też jego nazwa, która pochodzi od słowa folium (łac.) – liść! Zdrowe menu powinno obfitować w te warzywa: szpinak, brokuły, szparagi, kapusta, kalafior, brukselka, ale także: groch, bób, ciecierzycę, soczewicę, fasolę, soję czy buraki. Kwas foliowy występuje również w surowcach, takich, jak: pomidory, owoce cytrusowe, orzechy, nasiona słonecznika, otręby oraz zboża, jaja, sery, wątroba, drożdże, mleko krowie i mięso. To są oczywiście naturalne suplementy dostarczające kwas foliowy! Ale niestety, biodostępność tej witaminy z nich nie jest aż tak dobra, by zatrzymać się jedynie na zaleceniach żywieniowych…Ponadto, niektóre warzywa musimy poddać obróbce termicznej, a gotowanie, zwłaszcza w wodzie powoduje, że tracą one nawet do 70% folianów.
Zobacz, jaki przykładowy posiłek zapewni Ci kwas foliowy w ilości 105 µg (dziennie potrzebujesz 400 µg):
Sałatka owocowa:
- pomarańcza (1 średnia)
- jabłko (1 średnie)
- żurawina suszona bio (1 łyżka)
- migdały ze skórką (1 łyżka)
- otręby owsiane (1 łyżeczka)
- olej lniany / z wiesiołka (1 łyżeczka)
- posiekana mięta (kilka listków)
Co możesz zrobić, by spożywać wystarczającą ilość witaminy B9?
Kiedy planujesz ciążę lub dowiedziałaś się o niej, to by uchronić swoje dziecko przed wadami cewy nerwowej,warto:
- codziennie zażywać 0,4 mg kwasu foliowego
- włączyć codziennie więcej produktów bogatych w foliany
- zadbać o spożycie witaminy C z żywności
Suplementacja kwasem foliowym – jaką wybrać?
Na rynku można znaleźć wiele suplementów kwasu foliowego, jednak najważniejsza jest zawsze jakość. Aby mieć pewność, że zażywamy wysokiej jakości, przebadany i skuteczny kwas foliowy, polecam Neofolic. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: to innowacyjny folian IV generacji będący rozwiązaniem na wszystkie niedoskonałości poprzednich trzech generacji folianów. Jest „aktywny, biodostępny dla każdego organizmu (o 10% więcej niż wcześniejsze postaci starszych generacji). Co jest fantastyczne, tabletka rozpuszcza się w jamie ustnej, więc dla wszystkich, którzy nie lubią połykać kapsuł, drażetek, tabletek – idealnie. Dzięki temu omijamy ryzyko podrażnienia żołądka. Neofolic poza tym nie maskuje niedoboru witaminy B12 – to bardzo ważne. Ponadto posiada szereg certyfikatów bezpieczeństwa: GRAS (Generally Recognised As Safe), tytuł NDI (New Dietary Ingredient) nadawany przez FDA, pozytywną opinię EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności), certyfikat Halal i Certyfikat koszerności.
Znacie mnie już trochę i wiecie, że polecam tylko zbadane suplementy diety i tylko wtedy, kiedy widzę tego sens. Dla Was wtedy staram się także chociaż o jakiś mini prezent, tutaj macie wobec tego 10% zniżki przy zakupie Neofolicu na hasło MILENA.