Różna reakcja organizmu na temperaturę, odmienne preferencje, przyzwyczajenia. Te wszystkie czynniki mogą powodować, że wybór odpowiedniej dla siebie żywności latem nie należało i należy do łatwych. Zobacz, z jakimi tematami warto się teraz zaznajomić, by przyjemnie, zdrowo i smacznie spędzić jeszcze tę krótszą już część lata.
Sezonowe top produkty anti-aging
Co polskie, to wciąż dobre! Kiedy lato daruje nam swoje bogactwa natury, żal z nich nie korzystać. Szczególnie z tych, które swoimi właściwościami uderzają w wolne rodniki. Czyli podstępni niszczyciele potrafiący przyspieszać starzenie się i powodować szereg chorób. Oto lista niezbędników późnej, letniej kuchni:
- gruszki, borówki, jeżyny, śliwka, minikiwi, dereń, rokitnik, pigwa
- marchew, cukinia, rzodkiewka, szczypior, papryka, cebula, brukselka, czosnek, kapusta, jarmuż, chrzan
- pokrzywa, lawenda, koperek, natka pietruszki
- czarny bez, dzika róża
Warzywa na obrzęki
Podczas wysokich temperatur lub jej zmienności krążenie krwi jest utrudnione stąd może pojawiać się opuchlizna, szczególnie kończyn dolnych. Aby tego uniknąć, należy pilnować wystarczającego nawadniania i odpowiedniego spożycia soli. Jeśli pijemy mało, a dużo solimy obrzęki są niemalże pewne! Jednak jest też tak, że mimo prawidłowego nawadniania układ krążenia mimo wszystko źle sobie radzi więc opuchlizna wciąż istnieje. Aby bardziej zadziałać w tym kierunku, zdecydowanie trzeba zadbać także o pożywienie. W tym temacie zaleca się spożycie dużej ilości warzyw bogatych w wodę a nie korzeniowych czy skrobiowych. Jakie to są?
- ogórki
- pomidory
- sałaty, cykoria, jarmuż
- cukinia
- bakłażan
- seler naciowy
- szczypior
- botwina
Supermoce malin
Owoce malin są nieocenionym źródłem walorów zdrowotnych przy niskiej wartości kalorycznej, szczególnie antyoksydantów w postaci polifenoli. Owoce te szczycą się także wysoką zawartością wody, błonnika i witamin z grupy B – tak ważnych w utrzymaniu dobrej kondycji układu nerwowego. Maliny zawierają także kwas elagowy działający przeciwnowotworowo i kwas salicylowy wykazujący właściwości antyzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.
Mrozimy!
Jeśli jeszcze nie zadbaliście o to, by zatrzymać nieco lata w słoikach to jest ostatni dzwonek. Leczo, konfitury, dżemy, soki, nalewki, ocet – to wszystko można jeszcze zrobić, by zimą cieszyć się smakiem przyjemnych wspomnień a przy tym zadbać o różnorodność żywieniową.