Osoby o tzw. słabych żołądkach bardzo dobrze już to wiedzą, bo z pewnością niejednokrotnie narząd ten dał o sobie znać w dość nieprzyjemny sposób, że nie podoba mu się określony płyn, kiedy przesunął już treść pokarmową do jelita. Ale i ci o żołądkach „żelaznych” powinni zwracać uwagę na to, co do nich wlewają, kiedy jest pusty. O jakich płynach mowa?
Kawa
Stymuluje produkcję kwasu żołądkowego, a zwiększona ich ilość może być przyczyną zgagi, refluksu, a nawet choroby wrzodowej. Często pacjenci zgłaszają też niekomfortowe skurcze żołądka. Mała czarna, choć bardzo często rytualnie stanowi udany początek dnia, niestety nie działa dobrze na delikatną błonę śluzową żołądka. Dodatkowo, jeśli cierpimy na nadkwasotę, jej objawy będą wówczas nasilane. Istnieje tutaj po pierwsze ryzyko bólu i tego, że na śniadanie zjemy więcej. Dlaczego? Wzmożone wydzielanie soków żołądkowych daje mylne uczucie zwiększonego głodu.
Herbata
Również działa stymulująco i to każda. Dodatkowo może być przyczyną mdłości, zaparć albo biegunek. Liście herbaty zawierają teobrominę. Gdy pijemy herbatę na pusty żołądek, jelita wchłaniają większe ilości teiny stymulującej centralny układ nerwowy, przyspiesza metabolizm i pracę serca.
Sok pomarańczowy
Wydawałoby się, że bardzo zdrowy. Tak przedstawiają go oferty kawiarni, media, tak się kojarzy. Przecież jeśli świeżo wyciśnięty, owoce, witaminy, musi być korzystny. Nic bardziej mylnego. Wysokie stężenie kwasów z cytrusów bardzo silnie drażni żołądek. To dla niego duży wysiłek, trawić w szybkim tempie tak dużo cukrów prostych. Z uwagi na to, że to płyn, w jamie ustnej, gdzie zaczyna się trawić węglowodany (cukry) tutaj nie zachodzi ten proces i całą żmudną pracę bierze żołądek.
Alkohol
Bez tzw. podkładki szybkość wchłaniania alkoholu wzrasta 2-krotnie. Czy to ekonomiczne pić alkohol na pusty żołądek? Niekoniecznie. Jest to bardzo wycieńczające dla żołądka. Można także rozwinąć objawy zatrucia i silnych skurczów.
Energetyki
Absolutnie. Sztuczne składy wchodzą w skomplikowane interakcje z kwasem żołądkowym i mogą prowadzić do wzdęć, gazów, nieżytu, bólu. Ta grupa napojów poza tym nie jest zalecana nawet do posiłku, kiedy żołądek nie jest pusty.
Zimne napoje
Niezależnie od tego, co to za napój, bardzo niska temperatura upośledza prawidłowe procesy enzymatyczne, a przez to jakość trawienia w ciągu dnia. Długofalowo – powoduje niestrawności.