Właściwości oliwy z oliwek nie wzbudzają wątpliwości zdrowotnych. Korzystny skład pod kątem profilu tłuszczowego, bezpieczna w obróbce termicznej, smaczna, uniwersalna w kuchni. Ostatnie badania naukowe wskazały jeszcze jedną zaletę, która może okazać się pomocna pacjentom wymagającym szczególnej uwagi.
Silny antyoksydant w oliwie o nazwie hydroksytyrozol zyskał miano tego, który wspomaga regenerację połączeń nerwowych między różnymi obszarami mózgu, ma pozytywny wpływ na pamięć oraz zdolności uczenia się oraz usprawnia pracę kończyn. Naukowcy z Uniwersytetu w Jaén w Hiszpanii zidentyfikowali ten związek jako pomocny w leczeniu pacjentów po udarze niedokrwiennym mózgu, właśnie ze względu na jego silnie przeciwzapalny charakter. Wnioski badania w tym temacie wymagają jeszcze dokładnego potwierdzenia, jednak dotychczas hydroksytyrozol w ilości 15mg podawany w formie suplementu grupie badawczej przez 45 dni wykazał się bardzo dobrym potencjałem terapeutycznym w kontekście pracy mózgu we wspomnianym incydencie chorobowym.
Warto pamiętać, że oliwa dobrej jakości (extra vergin – przygotowywaną metodą tłoczenia na zimno za pomocą środków mechanicznych) w daleko idących wnioskach znajduje również zasadność stosowania ze względu na prewencję zarówno udaru mózgu, jak i demencji oraz innych chorób neurodegeneracyjnych. To działanie zawdzięcza się obecności jednonienasyconych kwasów tłuszczowych w oliwie, ale i witaminie E – tzw. witaminie młodości. Na oliwie można smażyć, ze względu na jej wysoki punkt dymienia (czas i temperatura, po których powstają szkodliwe związki) jednak najkorzystniej spożywać ten tłuszcz na surowo: do sałatek, surówek, a nawet deserów.